Zjawisko nazywane komercjalizacją dóbr osobistych poza działaniem przynoszącym obustronny zysk może również powodować pewne nadużycia, z którymi obowiązujące prawo musi się zmierzyć. W artykule zostanie wskazane co jest przedmiotem wizerunku i w jaki sposób może on być wykorzystywany, a w konsekwencji jak sportowiec może się bronić przed jego bezprawnym wykorzystaniem. Sędzia główny na szczeblu Klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Sędziuje także w roli sędziego asystenta mecze 3 ligi PZPN oraz Centralnej Ligi Juniorów u-19
W ostatnim czasie procedura cywilna została poddana nowelizacji, którą wprowadzają dwa zmieniające akty prawne, a mianowicie: ustawa z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Postępowania Cywilnego oraz niektórych innych ustaw – obowiązuje od 15 sierpnia 2023 r. oraz ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Postępowania Cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw – czeka na wejście w życie(ogłoszona w Dzienniku Ustaw w dniu 13 września 2023 r.)
15 września 2023 r. w życie wejdą przepisy ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: Nowelizacja). Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektyw Parlamentu Europejskiego, których zadaniem jest ujednolicenie przepisów o transgranicznych przekształceniach, połączeniach i podziałach spółek. Jednocześnie ustawa wprowadza nowe rozwiązania, mające na celu również usprawnienie postępowań np. w zakresie połączeń, również w przypadkach spółek krajowych.
W niedługim czasie wejdą w życie zmiany Kodeksu cywilnego. Nowelizacja zakłada szereg nowych, aczkolwiek sprawdzonych w innych systemach prawnych, rozwiązań. Znowelizowany został katalog osób niegodnych dziedziczenia, zmieniono krąg dziedziczenia ustawowego w niektórych przypadkach oraz znowelizowano przepisy dotyczące terminów w postępowaniu o przyjęcie lub odrzucenie spadku.
W polskim porządku prawnym wkrótce nastąpią rewolucyjne zmiany mające znaczenie w sporach pracowniczych o przywrócenie do pracy lub o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę. Od 28 lipca 2023 roku, czyli od momentu odrzucenia przez Sejm poprawek Senatu w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, oczekuje ona na podpis Prezydenta.
Z radością informujemy, iż w sprawie naszych Klientów przeciwko Bankowi BPH S.A. z siedzibą w Gdańsku, postanowieniem z dnia 27 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku I Wydział Cywilny Sędzia Agnieszka Gieral-Siewielec, udzieliła naszym Klientom zabezpieczenia roszczenia niepieniężnego o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego (nieważności umowy kredytu zawartej z dawnym GE Money Bankiem S.A.)
Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadza wiele zmian, które często bywają trudne w interpretacji. Dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika tj. radcy prawnego bądź adwokata, który rozwieje ewentualne wątpliwości oraz będzie świadczył usługi zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Fundacja rodzinna jest zupełnie nową instytucją w polskim systemie prawnym. Skierowana jest w szczególności do polskich rodzin. Podstawę jej funkcjonowania stanowi ustawa z dnia 26 stycznia 2023 roku o fundacji rodzinnej(dalej „u.f.r.”), która ostatecznie weszła w życie w dniu 22 maja 2023 roku. Fundacja ta jest instrumentem sukcesyjnym stanowiącym ochronę majątku rodzinnego, co wynika z art. 2 ww. ustawy.