Kancelaria Jedliński Bierecki i Wspólnicy ofertę dotyczącą świadczeń odszkodowawczych kieruje zarówno do ubezpieczycieli, jak i osób, którym przysługują roszczenia odszkodowawcze w związku ze zdarzeniami wywołującymi szkody na osobie oraz w mieniu.
Przedsądowa i sądowa likwidacja szkód na zlecenie ubezpieczyciela
Kancelaria posiada bogate doświadczenie w zakresie obsługi procesu likwidacji szkód prowadzonych na rzecz ubezpieczycieli, zarówno na etapie przedsądowym, jak i podczas procesów sądowych.
Aktywne uczestnictwo w procedurze likwidacji szkód na przestrzeni lat pozwoliło na szczegółowe poznanie problematyki związanej z tym procesem, a co za tym idzie na zrozumieniu źródeł zajmowanych przez ubezpieczycieli stanowisk.
Obsługa spraw regresowych na zlecenie ubezpieczyciela
Kancelaria świadczy również usługi prawne na rzecz ubezpieczyciela w zakresie obsługi prawnej spraw regresowych na etapie postępowań sądowych i egzekucyjnych.
Uzyskiwanie odszkodowań w związku ze szkodami na osobie lub w mieniu
Kancelaria Jedliński Bierecki i Wspólnicy posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obsług spraw mających na celu uzyskiwanie świadczeń odszkodowawczych dla osób poszkodowanych w następstwie różnego rodzaju zdarzeń. Z sukcesami reprezentujemy naszych Klientów zarówno w postępowaniach przedsądowych, jak i sądowych uzyskując należne im odszkodowania z tytułu szeroko rozumianych szkód, w tym między innymi szkód komunikacyjnych (z OC sprawcy oraz z AC), medycznych, powstałych w następstwie zdarzeń losowych, czy z tytułu nieprawidłowego wykonywania umów.
Szkody komunikacyjne z OC sprawcy
Z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC) odszkodowanie za szkodę na osobie oraz w mieniu przysługuje wówczas, gdy sprawca zdarzenia - posiadacz bądź kierujący pojazdem mechanicznym – jest odpowiedzialny za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, jak również utrata, zniszczenie bądź uszkodzenie mienia.
Odszkodowania za szkodę w tym wypadku obejmują przed wszystkim:
Szkody komunikacyjne z AC (autocasco)
Zakres odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia autocasco - jako ubezpieczenia dobrowolnego - wynika przede wszystkim z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, stanowiących integralną część umowy ubezpieczenia i określających uprawnienia i obowiązki ubezpieczonego.
Na wysokość odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia AC wpływ mają również: udział własny, wyłączenia, forma rozliczania szkody (warsztat czy wycena) oraz amortyzacja (% zużycia części eksploatacyjnych z tytułu wieku pojazdu).
Szkody medyczne
Szkody medyczne – to szkody będące następstwem nieprawidłowego wykonywania świadczeń z zakresu opieki medycznej. Zakres roszczeń odszkodowawczych związanych ze szkodami medycznymi jest szeroki i obejmuje zarówno roszczenia odszkodowawcze materialne, jak i roszczenia odszkodowawcze o charakterze niematerialnym, to jest zadośćuczynienie za doznane cierpienia i krzywdy. Istnieje również możliwość żądania ustalenia odpowiedzialności za skutki doznanej szkody na przyszłość - jeżeli wszystkie skutki nieprawidłowego postępowania podmiotu leczniczego nie są jeszcze znane.
- odszkodowanie
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia można domagać się naprawienia szkody w formie odszkodowania, które obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty.
W zakres odszkodowania wchodzą przede wszystkim:
- zadośćuczynienie
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia istnieje możliwość żądania zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (szkodę niemajątkową, rozumianą jako wszelkie urazy doznane w sferze fizycznej, jak i w sferze psychicznej). Świadczenie to ma charakter ściśle osobisty, pełni przede wszystkim funkcję rekompensacyjną, a jego wysokość ustalana jest indywidualnie w odniesieniu do danego przypadku.
Szkody powstałe w następstwie zdarzeń losowych
Szkody na osobie w postaci uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia mogą być następstwem, tzw. wielu zdarzeń losowych. Szczególnie łatwo o nie na śliskich i nieodśnieżonych nawierzchniach drogowych, czy na nieoświetlonych, bądź nierównych chodnikach. Jednakże tego typu szkody mogą mieć miejsce również w innych wypadkach - to jest wszędzie tam gdy podmiot, który odpowiada za utrzymanie porządku na danym obszarze lub organizację jakiegoś wydarzenia – tych obowiązków nie dopełnia, czego skutkiem są szkody na osobie w postaci uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.
W przypadku tego typu szkód roszczenia odszkodowawcze obejmują:
Szkody kontraktowe (związane z nieprawidłowym wykonywaniem umów)
Zawieranie umów zawsze niesie ze sobą ryzyko braku wywiązania się przez kontrahenta z przyjętych na siebie zobowiązań, co zwykle prowadzi do wywołania szkody materialnej. Niemal każda umowa zawiera klauzule dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej kontrahentów, a analiza ich treści pozwala na ocenę ich ważności oraz rodzaju możliwych do dochodzenia roszeń odszkodowawczych zarówno o charakterze umownym, jak i pozaumownym.