Kancelaria specjalizuje się w audytach AML (Anti Money Laundering) – we wdrażaniu w instytucjach obowiązanych systemów przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Adwokaci i radcowie prawni Kancelaria świadczą profesjonalne usługi doradcze związane z wykonywaniem przez instytucje obowiązane obowiązków dotyczących AML, oferując m.in.:
Ocena ryzyka AML
Przede wszystkim instytucje obowiązane rozpoznają i oceniają ryzyko prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związane ze stosunkami gospodarczymi zawieranymi z klientami lub z transakcjami okazjonalnymi realizowanymi przez nich. Na bazie tego ryzyka i jego oceny stosują środki bezpieczeństwa finansowego, których zadaniem jest przede wszystkim uzyskanie informacji na temat ich klientów oraz celu, dla którego korzystają oni z usług i produktów oferowanych przez instytucje obowiązane.
Instytucje obowiązane zawiadamiają Generalnego Inspektora Informacji Finansowych (GIIF) o okolicznościach, które mogą wskazywać na podejrzenie popełnienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, jak również o przypadkach powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że określona transakcja lub określone wartości majątkowe mogą mieć związek z jednym lub drugim z ww. przestępstw.
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Instytucje obowiązane przekazują ponadto GIIF informacje o tzw. transakcjach ponadprogowych, tj. takich, których równowartość przekracza wartość 15 tys. EUR i które są:
Na żądanie GIIF instytucje obowiązane blokują rachunki i wstrzymują transakcje oraz przekazują lub udostępniają mu posiadane informacje i dokumenty. Wstrzymywania transakcji lub blokady rachunku dokonują one również na podstawie stosownego postanowienia prokuratora.
W celu przeciwdziałania terroryzmowi i finansowaniu terroryzmu, instytucje obowiązane stosują ponadto szczególne środki ograniczające przeciwko osobom i podmiotom wskazanym na listach publikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Instytucje obowiązane są kontrolowane przez GIIF w zakresie wypełniania przez nie obowiązków w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Kontrola obowiązków AML
W ramach swoich właściwości kontrolę instytucji obowiązanych przeprowadzają również na zasadach określonych w przepisach odrębnych:
· Prezes NBP (w odniesieniu do podmiotów prowadzących działalność
kantorową),
· KNF (w odniesieniu do instytucji przez nią nadzorowanych),
· Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (w odniesieniu
do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych),
· prezesi sądów apelacyjnych (w odniesieniu do notariuszy),
· naczelnicy urzędów celno-skarbowych (w odniesieniu do wszystkich
instytucji obowiązanych);
· wojewodowie lub starostowie – w odniesieniu do stowarzyszeń.
Obowiązki AML
Instytucje obowiązane stosują liczne obowiązki polegające m.in. na:
- ocenie ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz ocena ryzyka instytucji obowiązanych
- stosowaniu środków bezpieczeństwa finansowego oraz licznych inne obowiązki instytucji obowiązanych wynikających z obowiązku zgłaszania beneficjentów rzeczywistych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych, przekazywania i gromadzenia informacji czy wstrzymywania transakcji i blokowania rachunków.
Kary za nieprzestrzeganie obowiązków AML
Niezależnie od kar administracyjnych oraz kar pieniężnych osoby działające w imieniu lub na rzecz instytucji obowiązanej, które nie dopełniają obowiązku przekazania Generalnemu Inspektorowi zawiadomienia o okolicznościach, które mogą wskazywać na podejrzenie popełnienia przestępstwa prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, lub obowiązku przekazania Generalnemu Inspektorowi zawiadomienia o powzięciu uzasadnionego podejrzenia, że określona transakcja lub wartości majątkowe będące przedmiotem tej transakcji mogą mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu, czy też przekazują Generalnemu Inspektorowi nieprawdziwe lub zataja prawdziwe dane dotyczące transakcji, rachunków lub osób podlegają karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.