Niejednokrotnie spotkać można się z sytuacją uczestnictwa w wypadku samochodowym, zarówno jako poszkodowany, jak i sprawca. Oprócz stresu związanego z samym wypadkiem dochodzi problematyczne zagadnienie związane z wypłaceniem odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej.
Czym jest OC i AC?
Polisy ubezpieczeniowe samochodu dzielimy na dwa główne rodzaje: OC oraz AC. OC jest skrótem od słów odpowiedzialność cywilna, a AC jest skrótem słowa autocasco. Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, który każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien mieć. Ubezpieczenie OC pokrywa szkody wyrządzone przez sprawcę, czyli przez nas i wypłacane jest na rzecz poszkodowanego. Natomiast ubezpieczenie AC pokrywa szkody własne, zatem ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie na naszą rzecz. AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zatem decyzja o jego wykupieniu należy do nas.
Ubezpieczyciel wypłacił zaniżone odszkodowanie z polisy
Niezależnie od wykupionego przez nas rodzaju i wariantu ubezpieczenia ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie w znacznie niższej wysokości, niepokrywającej wysokości poniesionej przez nas szkody. Likwidację szkody ubezpieczyciel przeprowadza na dwa sposoby: albo przez wypłatę pieniędzy w celu naprawy szkody, albo oddaje samochód do warsztatu lub autoryzowanego serwisu obsługi. Wpływ na decyzję ubezpieczyciela o wypłacie zaniżonego odszkodowania z OC lub AC może mieć wiele czynników przyjętych u danego ubezpieczyciela. Najczęściej jest to błędne oszacowanie strat poniesionych przez nas w związku z wypadkiem, oraz wadliwe wyliczenie kosztów pracy i części zamiennych. Jednak należy zaznaczyć, że obowiązek wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela nie może zostać uzależniony od dostarczenia przez poszkodowanego faktur za naprawę.
Co zrobić gdy otrzymaliśmy za niskie odszkodowanie?
Gdy otrzymaliśmy zaniżone odszkodowanie z AC, lub z OC, możemy podjąć stosowne kroki do tego, aby ubezpieczyciel dopłacił brakującą kwotę. Pierwszym krokiem będzie odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel ma obowiązek rozpatrzyć odwołanie i ustosunkować się do niego. Chcąc zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie odwołania warto jest podeprzeć swoje twierdzenia dowodami, takimi jak kosztorys sporządzony przez mechanika lub wycena rzeczoznawcy.
Odwołanie nie zostało uwzględnione, co dalej?
Ubezpieczyciel może uwzględnić nasze żądanie dopłaty odszkodowania, wówczas problem zostaje rozwiązany, jednak odwołanie może zostać nieuwzględnione lub dopłata może być niższa i nie będzie pokrywać całości szkody. Wówczas zasadne jest wystosowanie skargi do Rzecznika Finansowego, który może przyjąć skargę i rozpocząć postępowanie w toku, którego może wystąpić do ubezpieczyciela o udzielenie informacji, złożenie przez ubezpieczyciela wyjaśnień oraz udostepnienie akt i dokumentów. Po rozpoznaniu sprawy może on:
Należy jednak pamiętać, że aby móc skorzystać ze skargi do rzecznika należy wyczerpać drogą odwoławczą u ubezpieczyciela.
Czy istnieje możliwość skierowania sprawy na drogę sądową?
Jeżeli pomimo podjętych prób ugodowego załatwienia sprawy nie zdołamy uzyskać pieniędzy, które należą się nam z powodu zaniżonego odszkodowania z polisy, sprawę możemy skierować na drogę sądową. W tym celu zasadnym jest zasięgnięcie pomocy prawnej u wykwalifikowanych specjalistów z zakresu prawa ubezpieczeniowego i postępowania cywilnego. Postępowanie sądowe w zakresie odszkodowania to niekiedy proces długi, skomplikowany i stresujący, a brak specjalistycznej wiedzy prawniczej może go jedynie utrudnić. Ponadto wchodząc na drogę sądową trzeba liczyć się z poniesieniem kosztów sądowych takich jak opłata od pozwu, a nierzadko w sprawach ubezpieczeniowych sąd powołuje biegłych co zwiększa wysokość kosztów i wydłuża cały proces. Nasza kancelaria zapewnia kompleksową usługę i pomoc prawną przy postępowaniu sądowym oraz posiada bogate doświadczenie w sprawach o odszkodowanie w związku z wypadkami samochodowymi.
Pomoc prawna przed postępowaniem sądowym
Jednak należy zaznaczyć, że prawo ubezpieczeniowe jest zawiłą gałęzią prawa dlatego zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika – radcy prawnego lub adwokata – już w momencie niewypłacenia przez ubezpieczyciela pełnej kwoty żądanego przez nas odszkodowania. Ponadto specjalista w zakresie prawa ubezpieczeniowego jest w stanie pomóc w sporządzeniu spójnego i skutecznego odwołania do ubezpieczyciela, co również zwiększa szanse uwzględnienia odwołania od decyzji.
Maciej Gliszczyński
Młodszy specjalista ds. prawnych
Photo by Will Creswick on Unsplash